بازاربزازی در بخش اول از سری مقاله اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه شما را با اصطلاحات اولیه ای چون یارد، عرض، طول، خرج کار، اسپان، دورس، تیکه رنگ کنی، فیلامنت و … آشنا نمود. در ادامه با بازاربزازی همراه شوید تا در بخش دوم اصطلاحات دیگری را معرفی کنیم.

اصطلاح تول یا تل

این اصطلاح را در زمان ریزگوله شدن روی پارچه یا نخ به کار می برند.

رگلان

رگلان تکه هایی از لباس های زمستانی است که نیازمند برش نبوده و در حین بافت با ماشین های تخت شکل برش می خورد. معمولا به  وسیله دونه گیر این قطعات را بهم متصل کرده و با چرخ خیاطی عادی دوخته نمی شوند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش دوم

آکریل

آکریل اصطلاحی است که برای نوعی از نخ های مصنوعی مختص بافت های زمستانی به کار برده می شود. بعلاوه آکریل ها به علت داشتن وزن پایین نسبت به حجم شان برای بافندگان صرفه زیادی دارند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش دوم

دونه گیری

دونه گیری اصطلاحی است که برای عمل ترمیم زده های یک لباس استفاده می شود. شایان ذکر است که دونه گیری بافت متفاوت از این عمل می باشد.

کامپکت

کامپکت اصطلاحی است که برای فرآیندهای پایانی تولید پارچه به کار گرفته می شود. این فرآیندها شامل حرارت دادن، پرس و … به پارچه می باشد. تمامی این عمل ها برای قابل استفاده تر شدن پارچه ها ضروری و واجب اند. ناگفته نماند که کامپکت را در زمان تکمیل نخ نیز استفاده می کنند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش دوم

فینیش پارچه

مرحله پایانی در تولید پارچه به اصطلاح فینیش پارچه می باشد و ممکن است با آنزیمشوری، رنگ رزی و … همراه شود.

کپ kop

کپ اصطلاحی برای ارزشیابی در الگوی لباس به کاربرده می شود. به عنوان مثال هنگامی که می گویند کپ کار خوب است بدین معنا است که الگوی مناسب داشته و روی تن به خوبی جلوه می کند. ناگفته نماند که کپ معانی دیگری نیز دارد.

خار زدن

خار زدن اصطلاحی کاربردی برای عمل کرک دار کردن پشت پارچه توسط دستگاه خار مورد استفاده قرار می گیرد.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش دوم

سنگشور و آنزیم شور

سنگ شور یا آنزیم شور اصطلاحی است که به انواع فینیش پارچه یا لباس های پنبه شکل می گویند که به وسیله آن جلوه پارچه دستخوش تغییر می شود.

یقه دلبری

یقه دلبری یکی از اشکال یقه برای دوخت می باشد که تقریبا شبیه یقه مدل هفت بوده که پایین یقه کشیده تر شده است.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش دوم

ماشین تخت

ماشین تخت اصطلاحی برای ماشین های بافندگی بوده که به صورت کشویی و رفت و آمدی می بافد. در بعضی مواقع کشو یا ماشین کشو مورد خطاب قرار می گیرد.

کالیته یا کاتالوگ

اولین سوالی که برای بعضی از افراد ممکن است ایجاد شود، این است که خریداران عمده پارچه چگونه پارچه ها را انتخاب می کنند ؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت اکثر کارخانجات نساجی و تامین کننده های پارچه نمونه ای کوچک از زیر دست به همراه رنگ بندی و طرح های گوناگون آن پارچه به کمک کالیته های مقوایی آماده می کنند. به کمک آن مشتری می تواند همزمان با لمس پارچه تمامی طرح ها و رنگ های موجود برای آن پارچه را نیز مشاهده نماید. شکل ظاهری و سایزهای کاتالوگ ها براساس میزان رنگ بندی و طرخ، سایزهای طرح، نوع و جنس، سلیقه شخصی و … می تواند متفاوت باشد.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش دوم

سری رنگ پارچه

برای تولید پارچه های طرح داری مثل پارچه های پیراهنی یا ملحفه ای، یک طرح در چندین رنگ مختلف تولید می شوند. برای پارچه های ساده رنگی نیز گاها از یک جنس پارچه در چندین رنگ استفاده می کنند. بعضی اوقات نیز فروش کارخانجات نساجی یا عمده فروشان بدین صورت می باشد که تمامی رنگ های یک طرح و پارچه را یک جا به فروش می رسانند. به عنوان مثال پارچه ملحفه ای گل دار که به وسیله 5 رنگ به تولید رسیده است را در نظر داشته باشید. اگر یک کارخانه نساجی یا فروشنده بگوید که فروش او به صورت سری رنگ است؛ بدین معنا است که مشتری باید تمام رنگ بندی را به طور یکجا خرید نماید و از هر رنگ حداقل یک طاقه به مشتری خود بفروشد. در صورتی که فروش به صورت سری رنگ و سری عدلی باشد، آنگاه داخل عدل دو سری رنگ و حداقل فروش یک عدل موجود می باشد.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش دوم

وزن یا گرماژ

اولین سوالی که ممکن است ایجاد گردد این است که وزن یا گرماژ پارچه نشان دهنده چه خصوصیت و ویژگی ای در پارچه می باشد. گرماژ اصطلاحی رایج در بازار پارچه است که معادل وزن می باشد. سوالی که ایجاد می شود روش محاسبه وزن پارچه است. واحدهای اندازه گیری وزن و گرماژ پارچه عموما بر حسب گرم بوده و هر پارچه ای می تواند با تراکم بافت های مختلف و ضخامت های مختلفی تولید شود. میزان مصرف الیاف در بافت پارچه و فشردگی آن الیاف با همدیگرتراکم پارچه را به وجود می آورند ؛ که باعث ایجاد ضخامت های مختلف یک پارچه و وزن آن می شوند. کارخانجات نساجی و دیگر فروشندگان پارچه جهت مشخص نمودن تراکم بافت پارچه یا وزن و گرماژ به مشتریان خود می گویند که هرچه پارچه تراکم بافت و یا ضخامت بیشتری داشته باشد، گرماژ بیشتری نیز دارد. در واقع منظور از گرماژ پارچه میزان وزن یک متر طول پارچه در عرض آن است. به عنوان مثال اگر فروشنده ای بگوید این پارچه تترون با عرض یک متر و نیم 180 گرم وزن دارد بدین معنا است که وزن یک متر پارچه آن در عرض 150 سانتی متر، 180 گرم می باشد. به همین علت برای محاسبه وزن پارچه با هر عرض دلخواه، یک متر از طول آن پارچه را برش زده و روی ترازو قرار می دهند تا گرماژ آن را به دست آورند.

کلام آخر

بازاربزازی در بخش دوم از سری مقالات اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه اصطلاحات مختلفی همچون تول، رگلان، آکریل، دونه گیری، کامپکت، فینیش پارچه، kop، خار زدن، سنگشور و آنزیم شور، یقه دلبری، ماشین تخت، کالیته یا کاتالوگ و گرماژ یا وزن را مورد بررسی قرار داد. توصیه می کنیم پیش از مطالعه این مقاله بخش اول را ابتدا مطالعه کنید و برای آموزش و دانستن تمام اصطلاحات در بازار پارچه در بخش بعدی نیز ما را همراهی نمائید.

ما در بازاربزازی با ارائه انواع پارچه های فاستونی دست اول تولیدکنندگان برتر داخلی مثل پارچه دیپلمات، پارچه فاستونی جودون، پارچه فاستونی چهارخانه، پارچه فاستونی ساده، پارچه فاستونی سنجاقی، پارچه فاستونی سوزنی، پارچه فاستونی طرح جناقی و پارچه فاستونی فیلافیل و … خیال شما از بابت قیمت، کیفیت و اصالت محصولات راحت کرده تا بتوانید به سرعت خریدی با کیفیت را با ما تجربه نمائید. شایان ذکر است اگر برای تهیه پارچه لباس های فرم انواع شرکت ها و یا مدارس دنبال خرید پارچه با متراژ بالا هستید قیمت عمده برای شما در نظر گرفته خواهد شد که قطعا بسیار مقرون به صرفه تر از قیمت های موجود در بازار خواهد بود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]