بازاربزازی در بخش دوم از سری مقالات اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه به معرفی اصطلاحات گوناگونی همچون تول، رگلان، آکریل، دونه گیری، کامپکت، فینیش پارچه، kop، خار زدن، سنگشور و آنزیم شور، یقه دلبری، ماشین تخت، کالیته یا کاتالوگ و گرماژ یا وزن پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید تا در بخش آخر اصطلاحات به طور کامل معرفی نمائیم.

ضد آب ژاول بودن

اصطلاح ضد آب ژاول بودن زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که پارچه در اثر شست و شو با وایتکس یا آب ژاول کیفیت و استحکام قبلی خود را حفظ می کند و رنگ و چاپ آن آسیب نمی بیند.

پارچه لاکرا یا اسپاندکس

نخ لاکرا lycra یا اسپاندکس spandex یکی از الیاف مصنوعی بوده که خاصیت کششی بالایی داشته و کاربردهای گوناگون و زیادی در صنعت پوشاک دارد. پارچه های لاکرا درعین حال بسیار مقاوم بوده و قابلیت کشسانی آنها تا 5 برابر طول طبیعی آنها می باشد.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش سوم

کاربردهای پارچه لاکرا

همانطور که در بالا ذکر شد قابلیت الاستیکی نخ لاکرا سبب می شود تا سایز لباس پس از شست و شو و استفاده مکرر نیز تغییر نکند و بتواند به شکل اولیه خود باز گردد. این ویژگی در پارچه های پنبه ای وجود دارد چراکه این پارچه ها به مرور زمان و با شست و شو تغییر سایز و فرم می دهند. نخ ویسکوز به تنهایی استحکام بسیار کمی داشته و قابلیت بافت را نیز ندارد. به همین علت با استفاده از نخ لاکرا استحکام آن را افزایش می دهند. پارچه و نخ لاکرا در انواع پوشاک به ویژه در جوراب و دستکش جایگاه ثابتی دارد. به علاوه نخ لاکرا خاصیت تحرک پذیری و انعطاف آن را نیز زیاد می کند به همین خاطر در دوخت لباس های ورزشی و ایروبیک نیز بسیار مفید هستند. با وجود اینکه نخ لاکرا حالت استرج ایجاد می کند و در صنعت بسیار پرکاربرد است اما تنها عیب آن مصنوعی بودن الیاف فیلامنت یکسره موجود در ترکیب لاکرا می باشد.

خام پارچه و تکمیل

اگر به بازار پارچه فروش ها سر زده باشید احتمالا شنیده اید که خام پارچه در کارخانه تولید و رنگ رزی و چاپ و تکمیل آن نیز در کارخانه دیگری انجام گرفته است. تمامی پارچه ها در ابتدا به کمک الیاف مختلف بافته می شوند و بعد از این مرحله خام پارچه تولید می شود و به واحد رنگ رزی و چاپ ارسال می شوند. به تمامی فرآیندهای انجام شده در تولید پارچه بعد از تولید خام به اصطلاح تکمیل می گویند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش سوم

سوپر پارچه و شبه

سوالی که در ابتدا در ذهن ایجاد می شود این است که سوپر پارچه و یا شبه پارچه به کدام پارچه ها اطلاق می گردد؟ در برخی موارد قبل یا بعد از نام پارچه و اسم کارخانه تولید کننده، واژه سوپر نیز اضافه می شود. مفهوم این واژه در کنار اسم پارچه بدین معنا است که کیفیت پارچه بالاتر از حد انتظار می باشد. به عنوان مثال منظور فروشندگان یا کارخانجات تولید کننده از بکاربردن اصطلاح سوپر فیونا یا تترون سوپر اشاره به کیفیت فوق العاده پارچه نام برده نسبت به انواع جنس های مشابه آن است مانند سوپر سافت.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش سوم

واژه شبه نیز پیش از نام برخی از پارچه ها استفاده می شود . به عنوان مثال شبه فاستونی و شبه ترگال و … که به معنای شبیه بودن خصوصیات پارچه مذکور با پارچه های فاستونی یا ترگال است. هدف اصلی در تولید پارچه های این چنینی کاهش دادن قیمت تمام شده محصول با کیفیت شناخته شده از یک پارچه خوب است.

اسکونت

اصطلاح اسکونت بسیار معروف و شناخته شده در بازارهای گوناگون از جمله پارچه می باشد که به معنای اختلاف قیمت در خریدهای نقدی و چکی در هرماه است. میزان اسکونت نیز در بازارهای مختلف بستگی به انصاف فروشنده دارد. به طور مثال اگر قیمت هر متر پارچه 50000 تومان باشد و شما بخواهید چکی به مدت سه ماه خرید نمائید با فرض اینکه فروشنده اسکونت هر 3 ماه را در نظر گیرد باید این پارچه را با قیمت 9 درصد اضافه تر بفروشد.

آبرفت

آبرفت اصطلاحی است که به هنگام جمع شدن پارچه بعد از شست و شو مورد استفاده قرار می گیرد. عموما در زمان کامپکت پارچه درصد بسیار زیادی از آبرفت را می گیرند. شایان ذکر است که بدانید آبرفت پارچه های پنبه ای بسیار بیشتر از پارچه های مصنوعی می باشد.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش سوم

جودون

جودون نوعی پارچه ی بخصوص نیست و به نوعی بافت اطلاق می گردد. این بافت فقط مختص گردبافی نبوده و در انواع دیگری از پارچه بافی ها نظیر بافت تخت زمستانی نیز مرسوم می باشد. عوامل مختلفی چون نوع پارچه، نوع نخ، رنگ و تکمیل و … در قیمت نهایی پارچه بسیار تاثیرگذار هستند. به عنوان اختلاف اجرت بافت پارچه یکرو ساده تریکو با بافت جودون در شرایطی مساوی تفاوت قیمت چشمگیری نخواهد داشت.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش سوم

ملانژ Melange

ملانژ نیز یک نوع پارچه بخصوص نبوده و به نوعی حالت رنگ اطلاق می گردد. این واژه از زبان فرانسوی گرفته شده و به معنای مخلوط می باشد. به همین خاطر پایه رنگ ملانژ برخلاف تصور عام می تواند هر رنگی باشد. نخ یا پارچه هنگامی که ترکیب دو جنس مختلف هستند مثل پلی استر با پنبه یا پلی استر با ویسکوز آنگاه جذب رنگ متفاوتی نیز خواهند داشت. به عنوان مثال رنگ رزی یک حمامه یا یک مرتبه رنگ رزی برای پارچه پنبه ای کافی است. درحالیکه الیاف مصنوعی با یک حمامه رنگ چندانی نگرفته و نیازمند دو حمامه اند. در نتیجه در ترکیب دو الیاف یا دو پارچه اگر جذب رنگ یک حمامه کفایت کند رنگ آنها ملانژ می شود. به همین خاطر اگر تا کنون فکر کردید پارچه ملانژ گران تر بوده اشتباه کرده اید. یکی از عوامل محبوبیت پارچه ملانژ داشتن قیمت پایین است و علت آن تفاوت رنگ رزی یک حمامه و دو حمامه می باشد.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش سوم

کلام آخر

بازاربزازی در بخش آخر مجموعه مقالات اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه به تکمیل معرفی این اصطلاحات نظیر ضد آب ژاول بودن، پارچه لاکرا یا اسپاندکس، خام پارچه، سوپر پارچه و شبه، آبرفت، جودون و ملانژ پرداخت. توصیه میکنیم بخش اول و دوم این سری مقالات را مطالعه کنید تا با تمامی اصطلاحات رایج در بازار پارچه آشنا شوید.

ما در بازاربزازی با ارائه انواع پارچه های فاستونی دست اول تولیدکنندگان برتر داخلی مثل پارچه دیپلمات، پارچه فاستونی جودون، پارچه فاستونی چهارخانه، پارچه فاستونی ساده، پارچه فاستونی سنجاقی، پارچه فاستونی سوزنی، پارچه فاستونی طرح جناقی و پارچه فاستونی فیلافیل و … خیال شما از بابت قیمت، کیفیت و اصالت محصولات راحت کرده تا بتوانید به سرعت خریدی با کیفیت را با ما تجربه نمائید. شایان ذکر است اگر برای تهیه پارچه لباس های فرم انواع شرکت ها و یا مدارس دنبال خرید پارچه با متراژ بالا هستید قیمت عمده برای شما در نظر گرفته خواهد شد که قطعا بسیار مقرون به صرفه تر از قیمت های موجود در بازار خواهد بود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]