هم اکنون الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس یکی از دلایل موفقیت طراحان بزرگ به حساب می آید. چراکه شناخت و ترکیب رنگ های مختلف کنار هم برای خلاقیت در طراحی لباس های گوناگون موضوع قابل توجهی است که به خوبی می توانید در طبیعت مشاهده نمائید. درادامه با بازاربزازی همراه شوید تا با نحوه الهام از طبیعت در طراحی لباس و همچنین نمونه های برجسته و شناخته شده از این قبیل آشنا شوید.

انسان ها همواره در طول تاریخ جهت پیشرفت در جنبه های مختلف زندگی از طبیعت الهام می گرفتند. این موضوع به خوبی در ساختن خانه، طراحی وسایل حمل و نقل و ابزارآلات قابل مشاهده می باشد. به همین خاطر الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس ها مختص زمان حال نبوده بلکه از زمان های گذشته از ساختارهای طبیعی جهت پوشش استفاده شده است. می توان گفت امروزه علاوه بر هفته های مد در پاریس و لندن می توانید در قبایل اتیوپی نیز ترکیب و استفاده از الگوها و رنگ های طبیعی را در طراحی لباس ها مشاهده کنید. باید توجه کنید که پوشیدن یک لباس باید برای هر شخصی احساس راحتی ایجاد نماید. به همین خاطر امکان دارد در فرآیند الهام گرفتن از طبیعت در طراحی های لباس برخی آیتم ها تغییر پیدا کنند و یا حذف شوند. از جمله فاکتورهای مهمی که نباید از آن غافل شد نگاه بسیار دقیق به طبیعت می باشد. چراکه هرروز ارمغانی تازه برای انسان است تا بتواند به وسیله آن جنبه های مختلف زندگی خود را به پیشرفت رساند. پس این امر بسیار پسندیده است تا بتوانیم از مادر طبیعت جهت ایجاد خلاقیت در طراحی لباس ها استفاده کنیم.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس

چگونه از طبیعت الهام بگیریم

همواره تنوع و زیبایی در طبیعت قدرتی شگرف و منبع غنی برای ایجاد خلاقیت در طراحی لباس بوده است. به ندرت می توانید عدم حضور گل ها، گیاهان و الگوهای بدن حیوانات و دیگر المان های طبیعت را در لیست ترندهای اصلی را ببینید. تمامی این طراحی ها و ترکیب المان ها در لباس لذت و شیفتگی هر طراحی را به جهان طبیعت نشان داده و  بیانگر داستان شگفت انگیزی درباره ی نحوه تعامل وی با طبیعت می باشد.

جزئیات در طبیعت

اولین گام در طراحی لباس و الهام گرفتن از طبیعت این است که نمی توانید به سادگی از جزئیات طبیعت عبور کنید. مثلا این بار بعد از بارش باران از یک مسیر سرسبز و پوشیده از درخت های مختلف عبور کنید و با جای نگاهی گذرا سعی کنید به جزئیات شاخه ها و برگ های خیس شده دقت کنید. این برگ هایی که قطرات باران را روی خود سر می دهند تصویر شگفت انگیزی را خلق می کند که می توان ساعت ها روی آنها چشم دوخت. این نوع نگاه می تواند نمای منحصر به فردی از طبیعت جهت ایده های خلاقانه و خارق العاده برای طراحی لباس در ذهن شما ایجاد نماید. تمام جزئیات در این قطعه بسیار کوچک از طبیعت همچون بافت برگ ها، الگوی قطرات آب روی برگ و همچنین تنوع در رنگ های مشابه نظر هر طراح خوبی را به خود جلب می کند.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس

متمرکز شدن در انواع گل و برگ های طبیعت

هم اکنون اگر از کسی بخواهید که یک گلی را طراحی کند متداول ترین شکل ظاهری آن را تجسم می نماید. گلی که دارای چند گلبرگ صورتی و بنفش در کنار پرچمی زرد رنگ قرار گرفته است. این در حالی است که تنوع ظاهری در گل های طبیعت شامل بی شمار مدل مختلف است؛ که در بسیاری از آنها چند رنگ مختلف در کنارهم قرار گرفته و زیبایی بصری گل را چند برابر می کنند. اگر قصد دارید با الهام گرفتن از طبیعت جهت طراحی  لباس اقدام کنید باید نگاه دقیق تر و موشکافانه تری در طبیعت داشته باشید و جزئیاتی را که دیگران از آن غافل می شوید مشاهده نمائید.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس

متمرکز شدن در سایر المان های طبیعی

همه ی اجزای طبیعت فقط به برگ های سبز و گل های صورتی و بنفش خلاصه نمی گردد. برای ایجاد خلاقیت درطراحی لباس و الهام گرفتن از طبیعت این بار باید جزئیات تشکیل دهنده در چشم یک گربه یا ظرافت های خاص در تار های عنکبوت و … را بیابید. منبع الهام بخش دیگر می تواند سایه روشنی باشد که ابرها به هنگام عبور از یک کوه ایجاد می کنند. متمرکز شدن روی تک تک المان های بی شمار موجود در طبیعت یک راه بسیار عالی برای رسیدن به طراحی های اصیل و خلاقانه ای است که امروزه بسیاری از طراحان مطرح به آن دست یافته اند.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس

الهام گرفتن از چشم اندازهای مختلف در طبیعت

طراحان بزرگ برای الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس های خود از منظره های غیر معمول و متفاوت به سوژه نگاه می اندازند. به زمین نزدیک شوید و سعی کنید به بالا نگاه کنید تا زوایای جدید و شگفت انگیزی را کشف و جستجو کنید. یکی از روش های مرسوم در زمینه پیدا کردن چشم اندازهای جدید این است که بتوانید محیط پیرامون خود را از دیدگاه اشیا و موجودات مختلف ببینید. به طور مثال از دید مورچه ای که روی زمین درحال حرکت است و فقط به مسیر پیش روی خود توجه می کند. یا از دید یک برگ به حرکت ابرها نگاه جدیدی کنید تا چشم شما به سوژه های جدید باز گردد. مشاهده طبیعت از این طریق به شما کمک می کند تا روی جنبه ها و دیدگاه های نو و خلاقانه ای که ممکن است تا کنون ندیده باشید، متمرکز گردید.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس

کلام آخر

بازاربزازی در بخش اول از این سری مقالات خود شما را با پیش زمینه ای از نحوه الهام گرفتن از طبیعت برای طراحی لباس های جدید و خارق العاده آشنا کرد. روش هایی را برای تغییر دادن دیدگاه شما به المان های طبیعی و متمرکز شدن روی آنها برای ایده پردازی و طراحی لباس به تفسیر توضیح داد. توصیه می کنیم پس از مطالعه این بخش از مقاله بخش های بعدی را نیز دنبال کنید تا همانند طراحان بزرگ توانایی ایده پردازی های جدید و طبیعی را داشته باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]