در بازار خرید و فروش پارچه بین فروشندگان و مشتریان اصطلاحات مرسومی بکار برده می شود. نداستن این اصطلاحات برای افرادی که با این بازار سر و کار دارند خوشایند نبوده و گیج کننده می شود. به همین علت آشنایی با اصطلاحات مختلف برای تازه کاران و افراد فعال در این حوزه چه به عنوان خریدار یا فروشنده امری ضروری است. در ادامه بازاربزازی در این مقاله قصد دارد شما را با انواع اصطلاحات موجود در بازار پارچه فروشی آشنا کند.

یارد چیست ؟

یارد نیز همانند متر یکی از واحدهای اندازه گیری طول موجود در دنیا  می باشد که در بازار پارچه فروشی نیز گاها به گوش می رسد. هر یارد در بازار پارچه برابر 91 سانتی متر یا 914 میلی متر بوده که قیمت دهی برخی از پارچه های وارداتی موجود در بازار نیز بر اساس این واحد صورت می گیرد. درحالی که واحد اصلی اندازه گیری طول در ایران متر است که معادل 100 سانتی متر است. پارچه های خارجی موجود در ایران براساس یارد  اندازه گیری می شوند. اکثر پارچه های خارجی به صورت طاقه های 50 یاردی اند که هرکدام معادل 45 متر است.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش اول

عرض و طول پارچه

پارچه ها دارای عرض ثابت اما طول متغیر هستند؛ و طول آنها تا جایی که پارچه برش بخورد محاسبه می گردد. محاسبه عرض پارچه ها طبق نوع و چگونگی مصرف و نحوه الگو آنها انجام می گردد و پس از آن در کارخانه های گوناگون تولید و بعد از طاقه پیچی با طول معین برش داده می شوند. بنابراین طول پارچه را همان متراژ طاقه یا توپ پارچه تعبیر می کنند. توجه کنید که یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت پارچه علاوه بر جنس و کیفیت ، عرض آن است. به عنوان مثال قیمت پارچه ی تترونی که عرضی حدود 150 سانتی متر دارد از پارچه تترون دیگر با همان جنس و کیفیت ولی با عرض 90 سانتی متر بیشتر است. به همین خاطر خریداران باید طبق نوع مصرف و نحوه الگو خود به خرید به صرفه پارچه بپردازند و پول عرض بیشتر را متحمل نشوند.

خرج کار چیست ؟

موارد جانبی که جهت تولید و دوخت یک لباس مورد استفاده قرار می گیرد، خرج کار نامیده می شود. به عنوان مثال یقه ، دکمه ، زیپ و … جزو خرج کار محسوب می شوند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش اول

اسپان چیست ؟

اسپان اطلاحی است که عموما برای انواعی از نخ های پلی استری یا تکه تکه شده به کار می رود. مفهوم دقیق اسپان شامل نخ هایی است که الیاف آنها تکه تکه شده و دیگر حالت یکسره ندارند و این موضوع فقط به پلی استر خلاصه نمی شود. درواقع یکی از مزیت های اسپان بودن نخ ها این است که به رد و بدل شدن و عبور هوا در یک لباس کمک می کنند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش اول

ژاکارد یا جاکارد jacquard

ژاکارد یا جاکارد به نوعی طرح پارچه می گویند که طرح آنها تابع روند بافت شکل است. این طرح ها یا ژاکارد به صورت های مختلفی مثل لوزی، مربع، حاشیه زیگزاگی و اشکال مختلف و … هستند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش اول

منظور از مرسریزه چیست ؟

مرسریزه اصطلاحی است که به نوعی تکمیل نخ های پنبه در طی فرآیندی قلیایی گفته می شود. طی این فرآیند که با کشیدن نخ و افزودن محلول انجام می شود؛ خواص مفیدی به نخ داده می شود و گاهی ممکن است برخی خواص بد را نیز از نخ پنبه بگیرند. پارچه های مرسریزه ای که با این نخ بافته شده اند شفاف بوده و براقیت زیادی نسبت به دیگر پارچه های پنبه ای دارند درنتیجه آبرفت کمتری دارند. چنانچه نخ پنبه عادی و مرسریزه شده را برش دهیم قطر این نخ پنبه حالت لوبیا شکل پیدا کرده و طی این فرآیند این شکل به دایره نزدیک تر می گردد.

فیلامنت چیست ؟

اصطلاح فیلامنت به نخ های پلی استری گفته می شود که اسپان نبوده یعنی تکه تکه نشده و الیاف یکسان دارند. این نخ ها در لباس های عادی به صورت تنها استفاده نشده و بیشتر در لباس های ورزشی کاربرد دارند. برخی اوقات به صورت مخلوط با دیگر نخ ها نیز در لباس های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش اول

تیکه رنگ کنی

در برخی مواقع لباس ها را با پارچه های خام یا بدون رنگ می دوزند. در ادامه کار دوخته شده قبل از عملیات نهایی دوخت به واسطه رنگ رزی های تخصصی در رنگ تکمیل می شوند. به این فرآیند تیکه رنگ  کنی می گویند.

دو رو یا یک رو

دو رو و یک رو نوعی از بافت های پارچه اند یعنی در یک رو یک لایه بافته شده و در دو رو یک لایه دیگر نیز به هنگام بافت با لایه اصلی ضمیمه می شود. عموما هر دو طرف در پارچه های دو رو قابل استفاده افراد می باشند.

اصطلاح دورس

دورس به نوعی پارچه ضخیم تر بافته شده اطلاق می شود که توسط ماشین های گردباف انجام می شوند. پشت پارچه نیز به طور تارهای نخ و روی آن تراکم و ضخامت بیشتری دارد. عموما نخ هایی که نگهدارنده پشت اند از پنبه و روی آن به هر نخی قابل بافته شدن اند. از این پارچه ها برای کاربردهای زمستانی و پاییزه استفاده می شود. دورس دو نخ و سه نخ یکی از رایج ترین دورس ها در بازار می باشند.

اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه – بخش اول

کلام آخر

بازاربزازی در بخش اول از سری مقالات اصطلاحات مرسوم در بازار پارچه  به معرفی برخی از اصطلاحات رایجی چون یارد، عرض و طول پارچه، خرج کار، اسپان، دورس، تیکه رنگ کنی، فیلامنت و … اشاره کرد.

ما در بازاربزازی با ارائه انواع پارچه های فاستونی دست اول تولیدکنندگان برتر داخلی مثل پارچه دیپلمات، پارچه فاستونی جودون، پارچه فاستونی چهارخانه، پارچه فاستونی ساده، پارچه فاستونی سنجاقی، پارچه فاستونی سوزنی، پارچه فاستونی طرح جناقی و پارچه فاستونی فیلافیل و … خیال شما از بابت قیمت، کیفیت و اصالت محصولات راحت کرده تا بتوانید به سرعت خریدی با کیفیت را با ما تجربه نمائید. شایان ذکر است اگر برای تهیه پارچه لباس های فرم انواع شرکت ها و یا مدارس دنبال خرید پارچه با متراژ بالا هستید قیمت عمده برای شما در نظر گرفته خواهد شد که قطعا بسیار مقرون به صرفه تر از قیمت های موجود در بازار خواهد بود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]