طراحی لباس حرفه‌ای با رنگ‌شناسی – بخش سوم

بازاربزازی در بخش دوم از این سری مقالات درباره مثلث هارمونیک گوته، رنگ‌های مکمل جانبی، ترکیب سه گانه، ترکیب چهار گانه، ترکیب تک رنگ، تئوری رنگ‌شناسی برای طراحی لباس، هارمونی، دما، زمینه، غلظت، ارزش رنگ‌ها و … صحبت کرد. در مقاله‌ی طراحی لباس حرفه‌ای با رنگ‌شناسی – بخش سوم با ما همراه شوید تا اطلاعات مربوط به رنگ‌شناسی در طراحی لباس را تکمیل کنیم.

 

فشن و ترندهای رنگی

مد همان گفتگو بین طراحان، مصرف‌کنندگان و رسانه‌ها می‌باشد. حرف آخر را مصرف‌کنندگان می‌زنند و مشخص می‌کنند که کدام چشم‌نواز ارزش حمایت دارد. به‌همین علت ترندها را نمی‌توان بر مردم تحمیل کرد.

در دهه 70 بعضی شرکت‌ها مثل The Hemline War سعی کردند افکار عمومی را دستکاری کنند، اما سرانجامی جز از دست‌دادن بخشی از درآمد و مشتریان‌شان را نداشت. این موضوع اهمیت انتخاب عاقلانه منابع اطلاعاتی را نشان می‌دهد.

یکی از روش‌های مطالعه و آگاهی از ترندهای رنگی در طراحی لباس، شناخت رنگ سال است. ترندهای رنگی با عوض شدن فصول تغییر می‌یابند، البته گاهی ممکن است در طول تاریخ نیز تکرار شوند. هر ساله موسسه رنگ پنتون مشخص کننده رنگ سال می‌باشد. رنگ سال علاوه بر تاثیر در صنعت مد و فشن در طراحی‌های صنعتی و گرافیکی نیز حائز اهمیت می‌باشد. پس در ابتدای سال میلادی منتظر رنگ سال باشید تا بتوانید برای طراحی‌های خود از آن الهام بگیرید.

 

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش سوم

 

برای کالکشن خود پالت رنگی بسازید!

شرکت‌های بزرگ در زمینه طراحی لباس دارای متخصصین طراحی پارچه و رنگ‌شناسی هستند. وظیفه آن‌ها تحقیق درمورد ترندهای رنگی مستقل و وابسته به شرکت‌های مختلف هستند. در ادامه نتایج و رنگ‌های منتخب را در استوری برد برای بقیه اعضای تیم به اشتراک می‌گذارند.

زمانی که قصد دارید برای کالکشن شخصی خود پالت رنگی مناسب انتخاب کنید، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • تحقیق و جستجو درباره تئوری رنگ‌ها و ترندهای مد
 • انتخاب نمودن ترکیب رنگ‌های مناسب کالکشن خود
 • خلق ترکیب رنگ‌های جدید به کمک نرم‌افزارهای طراحی یا دست
 • منطبق نمودن رنگ‌ها با استانداردهای رنگی
 • اشتراک‌گذاری و مشورت درمورد رنگ‌های نهایی با اعضای تیم
 • مطمئن شدن از اینکه دیگر اعضای تیم نیز از همان پالت رنگی استفاده خواهند کرد

درآخر توجه داشته باشید پس از طی مراحل بالا با تامین کننده خود تماس بگیرید تا پایه های رنگ‌های منتخب را تهیه کند تا بتوانید از آن‌ها برای چاپ روی پارچه‌ها استفاده کنید. می‌توان گفت مدت زمان این فرآیند حداقل 2 هفته طول می‌کشد.

 

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش سوم

 

نکاتی که برای انتخاب رنگ لباس باید بدانید!

درنظر گرفتن چند نکته مهم برای انتخاب رنگ لباس افراد برای پذیرفته شدن نتیجه نهائی توسط افراد ضروری می‌باشد. در ادامه به بررسی نکات مهم می‌پردازیم.

 • توجه کنید اگر لباسی دارای بی‌نظیرترین طرح باشد اما رنگ‌های نادرستی را برای آن در کنار هم قرار دهید؛ سبب از بین بردن تمام تلاش‌های طراحی می‌شوید. رنگ‌های انتخابی شما باید با هم هماهنگی داشته باشند یعنی به اصطلاح طراحی با همدیگر خوانش داشته باشند.
 • توجه به کنتراست رنگی در تمام مراحل طراحی و رنگ‌شناسی لباس بسیار حائز اهمیت می‌باشد. این موضوع به قدری مهم است که در بعضی موارد مبنای اصلی طراحی قرار می‌گیرد. بدین معنا که طراح سعی دارد لباسی ارائه دهد که کنتراست آن بیشتر به چشم بخورد.
 • طراحی بر اساس فرهنگ و منطقه جغرافیایی بسیار مهم است. یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین دامنه رنگ‌های مجاز و عرف آن محیطی است که قرار است لباس در آن پوشیده شود. به‌همین خاطر انتظار نمی‌رود از لباس‌هایی در فرهنگی بی‌معنا است با استقبال خوبی روبه‌رو شود.
 • یکی دیگر از عوامل موثر در رنگ‌شناسی لباس، توجه به سن افراد می‌باشد. افرادی که مسن‌تر هستند معمولا رنگ‌های تیره را انتخاب می‌کنند و کودکان نیز رنگ‌های شاد را می‌پسندند. به‌همین خاطر هنگام طراحی باید توجه کنید فردی که لباس را می‌پوشد در چه سنی قرار دارد تا رنگ‌های انتخابی با روحیه آن‌ها سازگار شود.
 • یکی از نکاتی که افراد به آن اهمیت می‌دهند، این است که در یک لباس خوش‌فرم و ایده‌آل به‌نظر برسد. به‌عنوان مثال شخصی که می‌خواهد بلند‌تر و کشیده‌تر به‌نظر رسد باید لباس‌هایی با رنگ تیره استفاده کند. برعکس فردی که می‌خواهد اندام پر و بزرگ‌تر داشته باشد باید از لباس‌های رنگ روشن استفاده کند.

 

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش سوم

 • اگر دنبال فروش بیشتر و استقبال کثیر مصرف‌کننده هستید باید به رنگ سال در طراحی‌ها دقت کنید. آشنا بودن با صنعت مد طرفداران جدیدی را به سوی شما جذب می‌کند.

 

رنگ سفید و مشکی

همانطور که می‌دانید امروزه انتخاب اکثر افراد برای لباس در طیف رنگ‌های تیره به‌خصوص مشکی می‌باشد. به‌این دلیل که رنگ سفید شامل هیچ رنگی نیست اما رنگ مشکی تمامی رنگ‌ها را در بر می‌گیرد. این دو رنگ در بحث رنگ شناسی جزو مهم‌ترین رنگ‌ها هستند؛ چرا که به کمک ترکیب آن‌ها می‌توان تمام سِت‌های رنگی را خلق کرد. استفاده از رنگ سفید در یک ترکیب خاص سبب بهتر دیده شدن رنگ‌های دیگر می‌شود. انتخاب رنگ مشکی نیز باعث می‌شود شدت تندی دیگر رنگ‌های استفاده شده افزایش یابد.

سعی کنید از این دو رنگ به‌خوبی بهره ببرید و در طراحی‌های خود آن‌ها را لحاظ کنید تا شاهد نتیجه‌های متفاوت شوید.

 

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش سوم

 

کلام آخر

بازاربزازی در مجموع سه بخش از سری مقالات طراحی لباس حرفه‌ای با رنگ‌شناسی به‌طور کامل از اهمیت رنگ‌شناسی، مهم‌ترین نکات انتخاب رنگ مناسب در طراحی لباس، دایره رنگ‌ها و انواع آن و … صحبت کرد. ناگفته نماند اگر سلیقه خوبی دارید، می‌توانید با تکیه بر حس خود و نظرسنجی افراد مختلف بهترین ترکیب‌های رنگی را خلق کنید. اما اصولی‌ترین روش به‌کارگیری از دانش و نکات موثر در رنگ‌شناسی است. در فروشگاه سایت نیز می‌توانید باکیفیت‌ترین و متنوع‌ترین پارچه‌ها را مشاهده کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]