یکی از سوالات پرتکرار افراد بخصوص طراحان لباس نحوه وارد شدن به بازار کار طراحی لباس است؛ حتی افرادی که دراین زمینه به صورت حرفه ای طراحی می کنند نیز به دنبال پاسخ مناسب این سوال می گردند چراکه پیوسته مشغول پیدا کردن شغل اند. در ادامه با بازاربزازی همراه شوید تا به صورت کامل و جزئی شما را در حیطه پیدا کردن شغل مورد علاقه تان یاری دهیم.

ترفندهای لازم وارد شدن به بازار کار طراحی

اعتقاد اغلب هنرجویان و افرادی که سال هاست در این زمینه فعالیت داشتند، براین است که یکی از نکات مهم ورود به بازار کار داشتن مدرک تحصیلی مرتبط  می باشد. نکته مهم این است که اصلا این گونه نیست و یکی از دلایل کمک کننده برای وارد شدن به بازار کار طراحی داشتن مهارت و دانش طراحی است. اگر تا به حال در دوره های طراحی لباس شرکت کرده باشید متوجه خواهید شد اولین موردی که کارفرما از شما درخواست می کند پورتفولیو می باشد. بدین صورت که شما باید براساس مبانی طراحی که آموزش دیده اید حداقل چندین لباس را طراحی و اجرا کرده باشید؛ و این نمونه کارها را در پورتفولیو به کارفرما ارائه دهید. شایان ذکر است که اکثر طراحان نمونه کار برای طراحی لباس های خود ندارند. اگر در خیاطی حرفه ای نیستید نگران نباشید. می توانید از فردی که در حیطه خیاطی مهارت کافی دارد برای اجرای لباس طراحی شده خود کمک گیرید. بنابراین تحت هر شرایطی پورتفولیو خود را تکمیل نمائید چراکه یکی از فاکتورهای مهم هنگام استخدام شما در شرکت های مختلف این موضوع می باشد.

بازار کار طراحی لباس - بخش اول

طبق مطالب فوق متوجه شدید که برای ورود به بازار کار طراحی لباس نیازمند دانش و مهارت کافی هستید. برای آموزش می توانید در آموزشگاه های مختلف و معتبر طراحی لباس ثبت نام کنید و از دوره های کامل استفاده نمائید. در ادامه باید برای قوی تر شدن مهارت خود به صورت مستمر و براساس مبانی ای که آموزش دیدید به تمرین و تکرار بپردازید. توجه کنید که ماجرا در اینجا ختم نخواهد شد. به همین دلیل باید پس از طی کردن مراحل گفته شده، مهارت های نرم را نیز یاد بگیرید. نکته ای که در صنعت مد و فشن در هیچ آموزشگاه و توسط هیچ استادی گفته نمی شود، همین آموزش دیدن مهارت های نرم می باشد. مهارت های نرم جزو مهم ترین مهارت ها در رشته های مختلف است و تفاوتی ندارد فرد قصد وارد شدن به چه بازار کاری را داشته باشد. در ادامه به تعریف مهارت های نرم می پردازیم.

بازار کار طراحی لباس - بخش اول

مهارت های نرم چیست ؟

مهارت های نرم شامل مهارت های غیرفنی هستند که بر چگونگی کار شما تاثیر بسیار زیادی دارند. به عنوان مثال شامل ویژگی های شخصیتی، توانایی های ارتباطی مورد نیاز برای موفقیت در زمینه های مختلف است.

انواع مهارت های نرم چیست ؟

مهارت های نرم شامل دسته بندی هایی چون : ارتباطات، حل مسئله، خلاقیت، انعطاف پذیری، مدیریت زمان و برنامه ریزی، مدیریت پروژه، فن بیان و سخن وری، کار تیمی و … می باشد. زمانی که قصد داشته باشید در مجموعه ای در حیطه طراحی لباس مشغول کار شوید نیازمند تسلط بر فن بیان خوب، ارتباطات حرفه ای، مدیریت زمان و برنامه ریزی، قابلیت مدیریت پروژه و … را داشته باشید. به همین خاطر باید پس از این که ساعت ها روی تخصص خود وقت گذاشتید برای یادگیری چنین مهارت هایی هم وقت کافی را صرف نمائید.

بازار کار طراحی لباس - بخش اول

یادگیری مهارت های نرم

یکی از دغدغه های اصلی افراد چگونگی یادگیری مهارت های نرم برای وارد شدن به بازار کار طراحی لباس می باشد. یکی از توصیه های خوب این است که از دوره های مخصوص برای یادگیری مهارت ها استفاده کنید و با مطالعه مستمر نکات آموزنده را نیز در زندگی شخصی خود پیاده کنید. چراکه برای یادگیری اصولی باید پس از آموزش نکات و مبنای اصلی به صورت عملی نیز از آنها استفاده کنید.

مهارت های تخصصی طراحی لباس

پس از اینکه مهارت های نرم را به خوبی فرا گرفتید نوبت به آموزش و تمرین مهارت های تخصصی  می رسد. البته بسیاری از طراحان لباس و افراد مشغول در زمینه مد و فشن ابتدا مهارت های تخصصی را یاد گرفته و سپس به دنبال مهارت های نرم می روند. برای استخدام شدن در بازار کار مد و فشن دارا بودن رزومه و پورتفولیو اهمیت ویژه ای داشته است. به همین علت اگر شما طراح لباس هستید باید رزومه و پورتفولیو خود را به بهترین صورت آماده کرده و چند نمونه دوخته شده نیز داشته باشید.

بازار کار طراحی لباس - بخش اول

حاضر شدن در شبکه های اجتماعی

نکته مهم دیگر نحوه درست و اصولی پرزنت کردن خود به خصوص در شبکه های اجتماعی است. متاسفانه در کشور ما کمتر دیده شده که یک طراح لباس صفحه خوب و اصولی نیز داشته باشد. ویژگی هایی که یک صفحه خوب می تواند داشته باشد شامل : تولید محتوا مرتبط و کاربردی، داشتن لوگوی حرفه ای، داشتن فعالیت مستمر و مرتب، دارا بودن تصاویر هایلایت شده مرتب با کاورهای مناسب و رعایت کردن نکات دیجیتال مارکتینگ و … می باشد.

بازار کار طراحی لباس - بخش اول

کلام آخر

بازاربزازی در بخش اول از سری مقاله بازار کار طراحی لباس به بررسی نکات اولیه و بسیار مهم به هنگام وارد شدن به بازار کار پرداخت. همچنین شما را با مهارت های نرم، نواع آن و نحوه آموزش مهارت های نرم آشنا نمود. توصیه می کنیم در بخش دوم نیز ما را همراهی کنید تا اطلاعات را دراین زمینه برای شما تکمیل کنید. امیدواریم مطالب فوق مفید واقع شده باشد.

ما در بازاربزازی با ارائه انواع پارچه های فاستونی دست اول تولیدکنندگان برتر داخلی مثل پارچه دیپلمات، پارچه فاستونی جودون، پارچه فاستونی چهارخانه، پارچه فاستونی ساده، پارچه فاستونی سنجاقی، پارچه فاستونی سوزنی، پارچه فاستونی طرح جناقی و پارچه فاستونی فیلافیل و … خیال شما از بابت قیمت، کیفیت و اصالت محصولات راحت کرده تا بتوانید به سرعت خریدی با کیفیت را با ما تجربه نمائید. شایان ذکر است اگر برای تهیه پارچه لباس های فرم انواع شرکت ها و یا مدارس دنبال خرید پارچه با متراژ بالا هستید قیمت عمده برای شما در نظر گرفته خواهد شد که قطعا بسیار مقرون به صرفه تر از قیمت های موجود در بازار خواهد بود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]