نمره نخ ارتباط مستقیم با ضخامت آن پارچه دارد. همچنین نخ دار نیز نشان دهنده نسبت طول نخ به وزن آن می باشد و محاسبات متریک نیز در ایران بسیار رایج است. در این سری از مقالات با بازاربزازی همراه شوید تا درباره نمره نخ اطلاعات بیشتری کسب نمائید.

نخ و الیاف

به گرد آمدن الیاف در کنارهم نخ می گویند که در تولید پارچه بسیار پر کاربرد می باشد. تعداد الیاف موجود در طول نخ نیز شاخصه ای متفاوت است. مواد اولیه نخ ها الیاف اند که از نظر طول می توان آنها را به دو دسته تقسیم نمود. الیاف به دو صورت کوتاه یا غیر یکسره و فلامنت و یکسره موجود اند. الیاف کوتاه آن دسته از الیاف اند که در مرحله ریسندگی تبدیل به نخ شده تا مقاومت لازم را کسب نمایند. پشم و پنبه نمونه هایی از الیاف کوتاه می باشند. در صورتی که الیاف یکسره طول نامعین دارند. به عنوان مثال ابریشم باید با فلامنت دیگری تایید گردد تا بتوان نخی را با حجم مورد نظر به دست آورد. نمره نخ نیز رابطه ی مستقیم و همسویی با ضخامت پارچه و نخ داشته که نشان دهنده نسبت طول نخ به وزن آن می باشد.

نمره نخ به چه معنا است ؟

نمره نخ

همانطور که پیش تر اشاره گردید در عمل برای بیان نسبت جرم به طول الیاف یا نخ جهت تعیین نمره از نمره نخ استفاده می کنند. برای انجام این امر دو روش زیر موجود است :

  • روش مستقیم یا جرم واحد طول

  • روش غیر مستقیم یا طول واحد جرم

روش مستقیم برای تعیین نمره نخ با واحدهای آن :

این روش مستقیم در قرن 15 برای استفاده های بین المللی معرفی شد که نمره نخ در روش مستقیم به صورت جرم واحد طول بیان می گردد. به همین خاطر نمره نشان داده شده در این روش تعداد واحدهای جرم در یک واحد طولی از نخ است.

نمره نخ به چه معنا است ؟

نمره تکس tex چیست ؟

اولین واحد مورد استفاده در روش مستقیم تکس tex می باشد که به صورت زیر تعریف می گردد. این واحد و تمامی واحدهای بزرگ تر یا کوچک تر آن به طور کلی با علامت t  نشان داده می شوند. به طور مثال اگر 1000 متر از نخ 20 گرم وزن داشته باشد، نمره این نخ به صورت 20 تکس خواهد شد. عملا از این واحد بیشتر برای نخ های یک لا یا چند لا که تشکیل شده از الیاف کوتاه اند، استفاده می گردد. برای آسان تر شدن امر محاسبات دقیق استفاده از واحدهای دیگری از تکس مجاز می باشد.

برای تعیین کردن نمره نخ هایی که از الیاف ممتد تشکیل شده اند عموما از واحد دسی تکس استفاده می کنند. یکی دیگر از واحدهای بین المللی قدیمی به نام دنیر موجود است که اکثرا برای ابریشم بکار رفته و هم اکنون نیز استفاده گسترده ای دارد. این واحد را با علامت Td نمایش می دهند. در بعضی از کشورها در بحث نخ های متشکل از الیاف ممتد این واحد را به طور کامل با واحد دسی تکس جایگزین کرده اند.

نمره نخ به چه معنا است ؟

روش غیر مستقیم برای تعیین نمره نخ با واحدهای آن :

روش غیر مستقیم از لحاظ سنتی قدمت بیشتری داشته است. نمره دهی نخ در این روش با توجه به مقدار طول واحد جرم نخ تعیین می گردد. امروزه از واحدهای زیر برای تعیین نمره نخ در روش غیر مستقیم استفاده می کنند.

نمره متریک

نمره متریک بیان کننده مقدار طولی از نخ بوده که وزنی معادل یک گرم دارد و آن را به متر بیان می کند. به طور مثال اگر 50 متر از نخی یک گرم وزن داشته باشد نمره نخ آن به صورت 50 متریک بیان می گردد.

نمره نخ به چه معنا است ؟

نمره انگلیسی

نمره انگلیسی نیز مقدار طولی از نخ را بیان می کند که یک پوند انگلیسی وزن داشته باشد.

تمامی واحدهای ذکر شده در این مقاله جهت محاسبه و تعیین نمره نخ یک لا و تک لیف کاربرد دارد. همانطور که می دانید برای کمیت های مختلف و کارهای روزمره به طور معمول از یک نوع واحد خاص و مرسوم استفاده می کنند. در بحث نخ و بیان نمره نخ نیز از این قانون تبعیت کرده به همین خاطر می توانند بقیه واحدها را به یکدیگر تبدیل کنند.

نمره نخ به چه معنا است ؟

کلام آخر

بازاربزازی در این سری از مقالات خود شما را با مفهوم نمره نخ، نحوه محاسبه و واحدهای مرسوم و پرکاربرد در این زمینه آشنا کرد. امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد چنانچه علاقه مند به دانستن نکات مرتبط با پارچه، نخ، استایل و انواع آن هستید توصیه می کنیم از دیگر وبلاگ های سایت استفاده نمائید.

ما در بازاربزازی با ارائه انواع پارچه های فاستونی دست اول تولیدکنندگان برتر داخلی مثل پارچه دیپلمات، پارچه فاستونی جودون، پارچه فاستونی چهارخانه، پارچه فاستونی ساده، پارچه فاستونی سنجاقی، پارچه فاستونی سوزنی، پارچه فاستونی طرح جناقی و پارچه فاستونی فیلافیل و … خیال شما از بابت قیمت، کیفیت و اصالت محصولات راحت کرده تا بتوانید به سرعت خریدی با کیفیت را با ما تجربه نمائید. شایان ذکر است اگر برای تهیه پارچه لباس های فرم انواع شرکت ها و یا مدارس دنبال خرید پارچه با متراژ بالا هستید قیمت عمده برای شما در نظر گرفته خواهد شد که قطعا بسیار مقرون به صرفه تر از قیمت های موجود در بازار خواهد بود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]