بازاربزازی در بخش اول از سری مقاله الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس به بررسی روش هایی جهت ایده گرفتن از طبیعت در طراحی لباس پرداخت. روش هایی چون متمرکز شدن در جزئیات طبیعت، متمرکز شدن در انواع گل و برگ های طبیعت، متمرکز شدن در سایر المان های طبیعی، الهام گرفتن از چشم اندازهای مختلف در طبیعت. در ادامه با بازاربزازی همراه شوید تا در این بخش به ادامه چونگی الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس بپردازیم. توصیه می کنیم پیش از مطالعه این مقاله به بخش اول این سری مقاله مراجعه نمائید.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس – بخش دوم

نگاه کردن به طبیعت از نمای دور

این بار که می خواهید برای طراحی لباس در طبیعت دست به قلم شوید، سعی کنید از نمای دور و فاصله بیشتری به منظره پیش رو خود نگاه بیندازید. با این نوع نگاه می توانید چشم انداز تازه ای را تجربه کنید و دید خود را نسبت به پدیده های جهان وسعت ببخشید. این عملکرد درست همان چیزی است که برای الهام گیری از طبیعت در طراحی لباس به آن نیازمند هستید. به طور مثال این بار از بالا به یک کوهستان نگاه کنید مطمئن باشید از دیدن منظره ی کاملا جدید شگفت زده خواهید شد.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس – بخش دوم

کمک گیری از تخیل در طراحی لباس با الهام از طبیعت

استفاده از تخیل برای الهام گیری یعنی فرض کنید به یک محیط طبیعی که هرگز آن را قبلا از نزدیک ندیده اید، می روید. درادامه به کمک قدرت تخیل خود به عنوان مسیر غیر مستقیم برای طراحی جدید طبق آن مکان کمک گیرید. تحقیق درباره ی مناظر طبیعی جدید می تواند یک فرآیند سرگرم کننده ای باشد که به شما کمک کند با دستی باز از طبیعت در طراحی های لباس استفاده کنید. به طور مثال شما تا به حال گرند کنیون نرفته اید. به همین خاطر تصور ذهنی شما طبق عکس هایی است که تا به حال دیده اید. مثلا می دانید که این مکان بیابانی گرم است که در ارتفاعات خیره کننده ای محاصره شده است. رنگ های گرمی چون نارنجی و قهوه ای به فراوانی در آنها یافت می شود. به کمک این تصورات می توانید یک طراحی واقعی و جذابی را روی کاغذ بیاورید.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس – بخش دوم

تمرکز در فرهنگ های تلفیق شده با طبیعت

در بسیاری از فرهنگ ها مثل فرهنگ بومیان آمریکا می توان تلفیق طبیعت را در هنر، نمادها و سنت های آنها بیابید. مثلا در این فرهنگ در همه چیز از خانه گرفته تا مذهب، آثار هنری و طراحی لباس ها می توان ایده و الهام گرفتن از طبیعت را به فراوانی دید. شما هم برای طراحی های خود می توانید در فرهنگ های مختلف که منابع ایده پردازی شان از طبیعت است، استفاده کنید.

تمرکز در شرایط آب و هوایی مختلف طبیعت

همانطور که می دانیم طبیعت فقط روزهای آفتابی و درخشان را شامل نمی شود. هنگام الهام گرفتن از طبیعت برای طراحی لباس باید روزهای طوفانی، سرد و برفی را هم به دقت بررسی کنید. برای استفاده از این تکنیک می توانید به یک نوع آب و هوای خاص فکر کنید، احساساتی را که حین تصور در این شرایط آب و هوایی در شما ایجاد می شود روی کاغذ بیاورید. برای دسترسی به خلاقیت های شگرف می توانید تمام بافت ها، رنگ ها و نماد های مربوط به آن شرایط را به بهترین شکل تجسم نمائید.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس – بخش دوم

کوکو شنل طراح مد مشهور در فرانسه که نزدیک به 6 دهه در صنعت فشن فرانسه حکومت می کرد گفته است : ” مد چیزی نیست که فقط در لباس ها دیده شود، بلکه مد را می توان در آسمان و خیابان ها نیز مشاهده کرد. در حقیقت مد روشی است که ما با آن زندگی می کنیم. ” طبق این گفته مد شامل تمام چیزهای ظاهر شده در طبیعت و دنیای پیرامون ما است. این موضوع سبب شده تا امروزه طراحان به دنبال الهام گرفتن از طبیعت برای طراحی لباس باشند.

براین اساس طبیعت بی نظیر ترین راه برای تازه شدن روح انسان می باشد. زیبا ترین و جذاب ترین ترکیب ها، رنگ ها، شکل ها، بافت ها و الگوها را در طبیعت مشاهده می کنید. بعلاوه در هر فصل می توانید کالکشن های جدید و شگفت انگیز را بدون مشابهت با طرح های قبلی طراحی کنید. یک طراحی خلاقانه به خودی خود یک اثر هنری فاخر و ارزشمند محسوب می شود. گاهی این آثار را روی بوم نقاشی میبینید و اکنون می توانید با ایده گرفتن از طبیعت روی لباس های خود به نمایش گذارید. به همین خاطر توصیه می گردد با مشاهده طبیعت و تغییر نوع نگاه خود قابلیت ایجاد عناصر منحصر به فردی را کسب نمائید.

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس – بخش دوم

یکی از جنبه های مهم که در طراحی لباس باید به آن توجه کنید، این است که سعی کنید تفکرهای خلاقانه و نو داشته باشید. این موضوع بخش اساسی فرآیند طراحی شما به شمار می رود. مبحث پر اهمیت دیگر در صنعت طراحی لباس این است که یک طراح  حرفه ای باید ابتدا درک کند در شناسایی الگوها و رنگ های منحصر به فرد توانمند می باشد. از طرفی دیگر باید به این موضوع توجه کرد که لباس ها از دیرباز از طبیعت الهام گرفته اند. به همین خاطر هیچ چیزی بهتر از این نیست که به تاریخ نگاه عمیق تر و موشکافانه تری داشته باشید.

کلام آخر

بازاربزازی در مجموع این دو بخش از سری مقاله الهام گرفتن از طبیعت سعی داشت طراحان لباس را با نوع جدیدی از طراحی اصیل و بی نظیر آشنا کند. توصیه می کنیم ابتدا بخش اول این سری مقاله را مطالعه کنید تا پیش زمینه ی خوبی از الهام گیری از طبیعت داشته باشید. طراحان مد جهت زنده ماندن و پیشرفت در دنیای فشن و مد باید با همان سرعت تغییر پیدا کرده و رشد کنند.  ناگفته نماند که طراحانی در این مسیر موفق اند که خلاقیت داشته باشند تا در ایدئولوژی و ادراک طراحی هایشان تفاوت ایجاد گردد.

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]