مقدمه

قیمت جهانی نفت و مشتقات نفتی (محصولات پتروشیمی)، قیمت جهانی پشم، افزایش هزینه‌های تولید و تورم مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت پارچه در ایران هستند. در سال‌های اخیر نوسانات شدید قیمت‌ها و تورم افسارگسیخته به بحث و دغدغه اصلی زندگی ما تبدیل گشته است. آگاهی از عوامل موثر بر قیمت تمام شده پارچه فاستونی تولید داخل هدفی است که در مقاله مهم ترین عوامل موثر بر قیمت پارچه در ایران چیست؟ کوتاه به آن می پردازیم.

 

1- قیمت جهانی نفت

نفت این سیاه رنگ پنهان در اعماق کره خاک از دیرباز اهمیت و ارزش بی‌بدیل خود را در زندگی و پیشرفت نوع بشر به اثبات رساند. چرخ صنعت و چرخه زندگی ما انسان‌ها را به خود وابسته کرد. از گرم کردن اجاق آشپزخانه‌ها و آتش‌دان اتاق‌ها و گلخن حمام‌ها تا کوره کارخانه‌ها و نیروگاه‌های تولید برق و سوخت وسایل نقلیه همه از مشتقات طلای سیاه به‌دست آمدند. تقاضای جهانی گسترده‌ای برای این نعمت خداداد به‌ارمغان آمد.

امروزه به دنبال منابع انرژی دیگر به تولید برق از آب و باد و نور خورشید و انرژی اتمی روی آورده‌ایم. تولیدکنندگان بسیاری در دنیا اتومبیل‌های برقی و خورشیدی تولید کرده‌اند تا سوزاندن این ماده باارزش و محدود را کم کنیم. اما جمعیت زیاد کره زمین و استفاده‌های دیگر از مشتقات نفتی همچنان نیاز ما به این ماده باارزش را بالا نگه داشته است.

از طرفی تولیدکنندگان نفت می‌کوشند با تولید کنترل شده نفت، از این ثروت به نحو شایسته‌تری بهره ببرند و لذا کاهش تولید نفت باعث افزایش قیمت جهانی آن می‌شود.

از سوی دیگر نزاع دائم نوع بشر بر سر قدرت و مالکیت، آتش افروز جنگ‌های بسیاری در دنیا خصوصا منطقه خاورمیانه، از قطب‌های اصلی تولید نفت، است که باعث افزایش قیمت جهانی نفت و در نتیجه حامل‌های انرژی و مواد اولیه صنعت می‌شود.

 

۲- قیمت محصولات پتروشیمی

پیشرفت دانش بشری باعث شد انسان‌ها به منابع دیگر زمین از جمله آب و باد و نورخورشید و انرژی اتمی برای تامین انرژی مورد نیاز کار و زندگی روی آورند. اما اهمیت نفت به واسطه مشتقات حاصل از آن کاهش نیافت. محصولات نفتی پایه تولید بسیاری از محصولات تولید دست بشر شدند. به‌طوری‌که امروزه کمتر محصولی در سبد خرید و زندگی ما وجود دارد که حداقل بخشی از آن از مشتقات نفتی به‌دست نیامده باشد. از مواد اولیه محصولات تا مواد به‌کار رفته در بسته‌بندی آن.

منسوجات و الیاف نیز از این قاعده مستثنی نماندند. امروزه بسیاری از منسوجات و پارچه‌ها از چند تا صد در صد از مشتقات نفتی تولید و روانه بازار مصرف می‌شوند.

پارچه‌های فاستونی نیز مانند دیگر انواع پارچه‌های موجود در بازار جهانی از الیاف مصنوعی بهره می‌برند. پارچه‌های فاستونی تولید داخل از ۵۵ تا ۱۰۰ درصد الیاف مصنوعی استفاده می‌کنند. ترکیب پرطرفدار ۴۵/۵۵ پشم ترویرا دارای ۴۵ درصد پشم طبیعی و ۵۵ درصد ترویرا است. به ترتیب ترکیبات ۲۰/۸۰ و ۱۰/٩٠ دارای ٢٠ و ١٠ درصد پشم طبیعی و ٨٠ و ٩٠ درصد الیاف ترویرا هستند. لازم به ذکر است که الیاف ترویرا از مرغوب‌ترین نوع الیاف مصنوعی مورد استفاده در تولید پارچه‌ها هستند. پس از این موارد نوبت به پارچه‌های به اصطلاح شبه فاستونی می‌رسد که از ترکیب الیاف ترویرا/ ویسکوز (پشم مصنوعی) و پلی استر/ ویسکوز تولید می‌شوند و تماما بر پایه محصولات پتروشیمی هستند.

غیر از تاثیر قیمت جهانی نفت بر مواد اوایه صنعت نساجی، افزایش قیمت‌هایی که کارخانجات پتروشیمی بر محصولات خود اعمال می‌کنند نیز عامل افزایشی دیگری است که کارخانجات تولیدکننده در ایران با آن دست به گریبانند.

 

مهم ترین عوامل موثر بر قیمت پارچه در ایران چیست؟

 

۳- قیمت جهانی پشم

به واسطه برخی تغییرات اقلیمی در جهان و تغییر سبک زندگی و نیروی کار قیمت جهانی پشم افزایش می‌. تولید پشم مرغوب صنعت نساجی پروسه‌ای کاملا تخصصی و علمی است. کنترل خوراک دام و کیفیت آن و محل زندگی محافظتی آن‌ها از عوامل موثر بر کیفیت پشم حاصل از گوسفندان است.

کشاورزان انگلیسی سال‌ها پیش دریافتند گوسفندانی که در محیط‌های کنترل شده از علف مرغوب تغذیه می‌کنند و به‌اصطلاح هر چیزی نمی‌خورند پشمی یک‌دست‌تر، بلند‌تر و مرغوب‌تر دارند. اصلاح نژاد گوسفندان تا بدان جا پیش رفت که امروزه پشم گوسفندان نسل مرینوس استرالیایی بسیار بلندتر و پرپشت‌تر از گوسفندان معمولی است. تارهای بلندتر پشم این گوسفندان باعث می‌شود به هنگام ریسیدن نخ گره کمتر و در نتیجه نخ بادوام‌تر و باکیفیت‌تری تولید کنند که همان نخ مورد نیاز و مقبول صنعت فاستونی در ایران است.

متاسفانه پشم تولید داخل هنوز به این شرایط و استانداردها نرسیده است. تولیدکنندگان فاستونی ناچارند از پشم وارداتی استفاده نمایند که تحت تاثیر قیمت دلار و قیمت جهانی پشم قرار دارد.

 

۴- افزایش هزینه‌های تولید

به دنبال تورم بالا در اقتصاد کشور و افزایش قیمت‌ها، کارفرمایان نیز باید حقوق کارمندان، کارگران و مهندسین خود را افزایش دهند. تا گردانندگان اصلی چرخ صنعت کشور زیر بار تورم، توان خود را از دست ندهند که تاثیری حدودا ٢٠ درصدی در قیمت محصول را به ناچار به‌دنبال داشته است.

از سوی دیگر وزارت نیرو در زمان‌های اوج مصرف مانند فصول گرم سال با قطع مداوم برق شهرک‌های صنعتی به صورت روزانه، اولویت تامین برق را برق مصرفی مناطق مسکونی قرار می‌دهد. موجب مشکلات زیادی برای کارخانجات تولیدی می‌شود. بسیاری از کارخانه‌ها ناچارند برای از گردش خارج نشدن خط تولید از موتورهای برق استفاده کنند که تامین سوخت آن‌ها هزینه‌ای مضاعف برای تولیدکننده است.

همچنین هزینه آب واحدهای تولیدی بسیار بالاتر از واحدهای مسکونی است. از آنجا که تولید پارچه فاستونی ساده در مراحل شست‌وشو و فینیش (تکمیل) پارچه مصرف آب بالایی دارد، این هزینه تاثیر بیشتری از خود نشان می‌دهد.

افزایش قیمت حامل‌های انرژی در صنعت حمل و نقل هم در بحث مواد اولیه و هم بارگیری محصول و رسیدن به دست پخش‌کننده اصلی از عوامل دیگر موثر بر قیمت تمام شده کالا در ایران است.

 

۵- تورم و قیمت دلار

تورم آشناترین اصطلاح اقتصادی این سال‌های کشور ماست. گویا تورم مالیات غیرمستقیم و مخفیانه‌ای است که از جیب مردم برداشت می‌شود و فشار خردکننده و نگران کننده‌ای را بر پیکر جامعه فرود می‌آورد. تورم به صورت زنجیروار با افزایش خود باعث بالا رفتن قیمت تمامی محصولات سبد مصرفی خانوارها و تولیدکنندگان می‌شود.

قیمت دلار بیش از آنکه تنها بر محصولات وارداتی تاثیرگذار باشد در کشور ما اعمال نفوذ می‌کند. نوسانات قیمت دلار از مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت همه چیز در این کشور است. از ملک و زمین تا شیر و ماست همه افزایش قیمت می‌یابند. آرزوی ما؛ داشتن ایرانی سربلند و آزاد به دور از مشکلات و تهدید‌ها را به قله‌ای دور اما روشن به نور اراده و توان ایران و ایرانی بدل می‌سازند. به امید داشتن روزهایی روشن و با توکل به خدای بزرگ در کنار هم قدم برمی‌داریم در این راه سخت.

 

مهم ترین عوامل موثر بر قیمت پارچه

 

کلام آخر

شاید کنترل یا تغییر شرایط اقتصادی موجود و عوامل موثر بر قیمت پارچه مانند قیمت جهانی نفت و مشتقات نفتی، قیمت دلار، تورم و هزینه‌های تولید دست ما نباشد، اما اعمال و تصمیمات ما تحت اختیار ماست.

خرید آگاهانه و مطمئن یکی از راه‌های استفاده بهینه از امکانات موجود است. متاسفانه وجود اجناس تقلبی و بی‌کیفیت در بازار باعث هدر رفتن پول و وقت خریدار می‌شود. شخص با خرید محصول بی‌کیفیت یا تقلبی هم پول و سرمایه خود را از دست می‌دهد هم به مقصود و نیاز خود نمی‌رسد. این موضوع برای مغازه‌داران و تولیدکنندگان که خرید عمده و گسترده انجام می‌دهند بسیار اهمیت دارد. چرا که خرید اشتباه می‌تواند به قیمت از دست‌دادن سرمایه در گردش یا بدتر از آن ورشکستگی، تمام شود.

بازاربزازی با ارائه دست اول محصولات کارخانجات معتبر و خوش‌نام تولیدکننده فاستونی در ایران چون پارچه مطهری، پارچه جامعه و پارچه کوکما، ضمانت اصالت، کیفیت و قیمت محصولات این کارخانجات را به مشتریان خود نوید می‌دهد. با خیال آسوده بهترین پارچه فاستونی را با بهترین قیمت به هر متراژ که نیاز دارید در کمترین زمان، آنلاین خریداری نمایید. می‌توانید هرجا که مایل باشید تحویل بگیرید. طرح‌های اختصاصی سفارشی بازاربزازی مزیت دیگری است که مشکل پسندان و صاحبان سلیقه خاص به دنبال آن‌اند، طرح‌هایی که مخصوص بازاربزازی تولید می‌شوند.

حس خاص متفاوت بودن را با ما تجربه کنید…

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]