یکی از نیازهای ضروری برای هر طراح لباسی آشنایی با رنگ شناسی، ترکیب رنگ ها است. ناگفته نماند هر فرد می تواند باتوجه به سلیقه شخصی اش ترکیب رنگ دلخواه خود را بسازد. اما توجه داشته باشید برای طراحی لباس به صورت حرفه ای و اصولی باید ترکیب رنگ ها، رنگ های اصلی و فرعی و دایره رنگ ها را بشناسید. در این مقاله با بازاربزازی همراه شوید تا به صورت کامل رنگ شناسی را یاد بگیرید و بتوانید خالق طراحی های حرفه ای شوید.

دایره رنگ چیست ؟

همانطور که از اسمش پیدا است دایره رنگ نمودار دایره ای است که در آن روابط بین رنگ های سه گانه، فرعی و میانی مشخص شده است. نیوتون در سال 1704 در کتابی به اسم Opticks اولین چرخه یا همان دایره رنگ را معرفی کرد. او یک چرخه هفت رنگ نامتقارنی را که شامل رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش را به وجود آورد. چند سال بعد در سال 1810 یوهان ولفگانگ فون نوع دیگری از چرخه رنگ متقارن که شامل 6 رنگ با حذف رنگ نیلی معرفی کرد. این دایره رنگ بسیار شبیه به دایره رنگی است که امروزه مورد استفاده قرار گرفته است. این دایره رنگی در هنرهای تجسمی نیز برای نمایش طیف های رنگی مرئی و روابط بین آنها استفاده می شود.

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش اول

انواع چرخه های رنگی کدامند ؟

چرخه رنگ انواع مختلفی دارد که هرکدام از آنها نشان دهنده سیستم های رنگی متفاوت می باشد. همانطور که می دانید سیستم های رنگ براساس سه رنگ اصلی زرد، قرمز و آبی ساخته شده و با استفاده از آنها پالت های رنگی متفاوتی تولید شده است. این سه رنگ اصلی هیچ استاندارد مشخصی نداشته اما مجموعه ای از رنگ های اصلی موثرتری وجود دارند که طیف گسترده تری را ایجاد می کنند. RYB واژه ای است که برای سادگی در نوشتار سیستم رنگی شامل سه رنگ قرمز، آبی و زرد استفاده می شود. Subtractive color و Addictive color سیستم های رنگی شناخته شده دیگری هستند که در طراحی ها به ویژه در کار با نرم افزارهایی مثل فوتوشاپ کاربرد دارند.

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش اول

چرخه رنگی کاهشی (Subtractive)

چرخه رنگی کاهشی یا Subtractive شامل چهار رنگ اصلی فیروزه ای، زرد، سرخابی و مشکی است. به اختصار به این سیستم رنگی CMYK می گویند. در نقطه شروع برای این سیستم رنگی کاهشی یک صفحه سفید بوده که با اضافه کردن هر کدام از رنگ ها نتیجه نهایی آن به مشکی تبدیل می شود.

چرخه رنگی فزاینده (Addictive)

چرخه رنگی فزاینده یا Addictive color شامل سه رنگ قرمز، سبز و آبی می باشد که نام اختصاری آن RGB می باشد. برخلاف سیستم رنگی کاهشی نقطه شروع این چرخه یک صفحه مشکی بوده که با اضافه کردن هرکدام از سه رنگ بالا ترکیب های مختلفی از طیف مرئی رنگ ها به وجود می آید. با افزودن هر سه رنگ به یک میزان نور سفید تشکیل می شود.

چرخه رنگی سنتی ( Primary )

چرخه رنگی سنتی درواقع نقاشان یکی از نمونه های چرخه رنگی کاهشی است که به آن RYB نیز می گویند. این چرخه رنگی را نمی توانند از ترکیب رنگ های دیگری به وجود آورند. پس از ترکیب کردن هرکدام از دو رنگ این چرخه رنگ های ثانویه یا Secondary ایجاد می شوند. بدین صورت که نتیجه ترکیب زرد و آبی رنگ سبز، ترکیب  زرد و قرمز رنگ نارنجی، و ترکیب قرمز و آبی رنگ بنفش می باشد. از ترکیب نمودن هرکدام از رنگ های اصلی با این رنگ های ثانویه نوع دیگری از رنگ ها به نام رنگ های میانی ( Intermediate ) به وجود می آیند. نحوه به وجود آمدن آنها به صورت زیر است :

قرمز + نارنجی = قرمز پارسی یا گوجه ای

زرد + نارنجی = کهربائی

زرد + سبز = سبز لیکور

سبز + آبی = سبزآبی

آبی + بنفش = نیلی

قرمز + بنفش = سرخابی

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش اول

ترتیب رنگ ها

ترتیب رنگ ها یا Color Schemes یک روش برای ترکیب نمودن رنگ های مختلف با همدیگر می باشد. بسیاری از طراحان حرفه ای توانسته اند به کمک این روش و ترکیب رنگ های بخصوص ساختارهای مختلف و منحصر به فردی را ایجاد کنند.

رنگ های مکمل Complementary Colors

به رنگ هایی با هم متضاد اند و در چرخه رنگ ها کاملا در مقابل هم قرار می گیرند، رنگ های مکمل می گویند. چینش رنگ ها در چرخه رنگ براساس روابط بین آنها بوده به همین خاطر برای ایجاد طرح های رنگی هماهنگ بسیار مفید می باشد. زمانی که رنگ های مکمل در کنار هم قرار می گیرند یک دیگر را تشدید می کنند. از این ویژگی برای خلق طراحی های جسورانه با کنتراست بالا استفاده می شود.

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش اول

رنگ های مشابه Analogous Colors

رنگ های مشابه همانند چرخه رنگ در مجاورت و نزدیکی همدیگر قرار می گیرند. این رنگ ها از لحاظ زیبایی ظاهری چشم نواز بوده و بر عکس شدت رنگ های مکمل تصویر آرام بخشی را برای بیننده ایجاد می کنند. معمولا در رنگ های مشابه یک رنگ غالب بوده و رنگ دوم آن را پشتیبانی می کند. رنگ سوم نیز به همین صورت رنگ اول را تاکید می کند. طرح ها و رنگ های مشابه معمولا در آثار هنری مورد استفاده قرار می گیرند تا تصاویر و صحنه های آرامبخشی را ایجاد کنند.

طراحی لباس حرفه ای با رنگ شناسی – بخش اول

کلام آخر

بازاربزازی در این بخش از مقاله درباره دایره رنگ، چرخه رنگی کاهشی، چرخه رنگی فزاینده، چرخه رنگی سنتی، مجموعه رنگ های مکمل و مشابه اطلاعات کاملی را دراختیارتان قرار داد. همانطور که گفته شد هنرمندان و طراحان مد به کمک این چرخه رنگ ها ترکیب های رنگی دلخواه خود را ایجاد می کنند تا بتوانند طراحی های خاص و متنوعی را از آن خود کنند. توصیه می کنیم برای آشنایی کامل با رنگ شناسی در بخش بعدی مقاله نیز ما را همراهی کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]